- Jak jsme vám již vysvětlili v našem prvním článku, konopné terpeny jsou zodpovědné za aroma a chuť rostliny.
- V tomto druhém článku představujeme hlavní terpeny obsažené v rostlině konopí a popisujeme jejich specifické vlastnosti. Následuj vůdce!
1) Primární monoterpeny :
Jsou složeny z 2 jednotky isoprenu, jinými slovy dva bloky po 5 jednotkách. Nejznámější jsou monoterpeny myrcen, alfa a beta-pinen (má-pinen a β-pinen), THE limonen, THE beta-karyofylen (β-karyofylen), THE terpinolenu A ocimene.
Myrcen:
THE myrcen nebo β-myrcen je monoterpen. Je to nepochybně terpen, který najdeme nejčastěji v rostlině konopí, protože to tvoří 50 % z celkové produkce esenciálního oleje posledně jmenovaného. Jeho aromatický vliv odráží směs zemitý, z pižmo A tráva. Myrcen je prekurzorem jiných terpenů.
Řada studií potvrzuje, že jde o dominantní fytoterpen V velká většina kmenů s dominancí Indica, jehož účinek je sedativní a relaxační. Zdálo by se, že pokud rostlina obsahuje koncentraci větší nebo rovnou 0,5 % myrcenu, pak by její působení bylo v tomto směru výraznější. Jiné studie uvádějí, že tento terpen by byl zajímavý pro léčbu problémů nespavost. Zdá se, že má také vlastnosti protizánětlivé látky, antibiotika A antimutageny.
Pinene:
THE pinen je bicyklický monoterpen, který současně vyjadřuje zřejmý dvojitý aromatický výraz podobný výrazu borovice a z jedle. V našem prostředí jsou přirozeně přítomny dva strukturní izomery: a-pinen A β-pinen, přičemž první je ten, který se vyskytuje nejčastěji.
Tento terpen má funkci ochranný pro rostlinu konopí, protože má účinek repelent proti škůdcům. Lze jej nalézt také v mnoha dalších druzích rostlinného světa, jako je např petržel, THE rozmarýn, kopr, THE bazalka a jehličnany.

Řada vědeckých studií potvrzuje, že pinen má vlastnosti protizánětlivé látky, bronchodilatátory dokonce antikarcinogeny osvědčený. Klinická studie provedená v roce 2011 prokázala, že α-pinen působí jako inhibitor acetylcholinesterázy a že je schopen modulovat aktivitu tohoto enzymu, což může přispět ke zlepšení paměti a kognitivních procesů.
Z toho můžeme odvodit, že nabízí možnost zmírnění účinků produkovaných THC. Většina kmenů konopí s a vysoký obsah pinenu, obecně vyvolávají efekt energizující.
Limonen:
THE limonen je monocyklický monoterpen, což vysvětluje, proč nám některé kmeny konopí nabízejí tento lahodný a intenzivní citrusová vůně. Vidíme, že odrůdy vyplývající z Semena konopí nejvyšší kvality obsahující vysokou hladinu limonenu, vyvolávají efekt povzbuzující. Tento terpen se nachází v některých aromatických bylinách jako např rozmarýn, tam mátaa také ve všech citrus.
Z fyziologického hlediska je limonen známý pro své četné přednosti antibakteriální, antioxidanty A antimykotika. Na psychologické úrovni působí jako vynikající přírodní antidepresivum, protože má schopnost výrazně zlepšit náladu.
Některé vědecké studie tvrdí, že tento terpen má sílu pomoci obnovit homeostatickou rovnováhu. I když je známo, že nerovnováha neuroendokrinních a imunitních funkcí (které přímo ovlivňují homeostázu), je přímo spojena s psychosomatickými nebo psychiatrickými poruchami, limonen by mohl účinně působit při léčbě onemocnění, jako je např. deprese nebo různé úzkostné poruchy.
Beta-karyofilen:
THE β-karyofylen je seskviterpen, který se poměrně často vyskytuje v konopí, ale také v bazilika, THE stroužek a skořice. Je zodpovědný za aromatický vliv, mírně pikantní A zalesněný určité genetiky. Což nám umožňuje logicky pochopit, že tvoří jednu z účinných látek černého pepře. Tento specifický terpen by mohl být považován za kanabinoid sám o sobě, protože se selektivně váže na receptor CB2.
terpinoleny:
THE terpinolenu je terpen, který je často přítomen ve velmi široké škále kmenů konopí, ale obecně ve velmi malém poměru. Odrůdy, ve kterých je dominantní terpinolen, nejsou běžné. Tento terpen má poměrně složitý organoleptický profil, jak jej lze popsat jako a dřevitá směs, bylinný A květinový.
Nachází se v šeřík, čajovník, THE jablka, THE kmín nebo dokonce muškátový oříšek. Studie provedené v laboratoři, přesněji na myších, prokázaly, že jeho inhalace má účinky sedativa. Také se zdá, že tento terpen má vlastnosti protirakovinné A antioxidanty. Další nedávný vědecký výzkum také zkoumá roli terpinolenů v prevenci ischemické choroby srdeční pomocí dalších antioxidantů.
Ocimene:
Ocimene nabízí a sladká květinová vůně A zalesněný, docela jemné. Stejně jako u terpinolenu se jedná o terpen přítomný ve velmi velkém vzorku odrůd konopí, vzácné jsou však ty, kde tato aromatická složka dominuje. Vyskytuje se také ve velké skupině rostlin, např poskok, THE kumquat, tam mango, THE bazalka, tam bergamot, tam levandule, THE orchideje nebo dokonce pepř, v různém množství.
Ocimene je široce používán v parfémovém průmyslu díky svému sladkému, květinovému a bylinnému chuťovému profilu. Existují vědecké důkazy odhalující jeho vlastnosti protizánětlivé látky. Obecně řečeno, je produkován rostlinou, aby fungoval jako a silný repelent tváří v tvář hmyzím škůdcům, proto hraje ochrannou roli.

2) Sekundární terpeny Nebo seskviterpeny :
Jsou složeny z 15 atomů uhlíku. THE seskviterpeny které se nejčastěji vyskytují v konopí, jsou Carene (delta-3-karen), karyofylenoxid, THE fenchol, humulene, linalool, eukalyptol, bisabolol, THE nerolidol (Nebo Peruviol), alfa-felandren (má– felandréna), THE kamfen, a-P-Y-terpineny, THE farnesene nebo dokonce terpineol.
Delta-3-karéna:
THE delta-3-karen je jednou z hlavních součástí esenciální oleje z borovice. Má vlastnosti známé jako fytoncid (název dán souboru antimikrobiálních těkavých organických sloučenin emitovaných do ovzduší stromy a bylinami), také demonstruje účinky protizánětlivé látky A anxiolytika. Kromě toho nedávné studie prokázaly, že karen má účinek na zlepšení spánku a že perorální podávání delta-3-carene prodlužuje dobu spánku a snižuje latenci spánku. Zesiluje synaptické reakce, které jsou moderovány receptory GABAA, prodloužením časové konstanty rozpadu inhibičních synaptických reakcí.
Karyofylenoxid:
Karyofylenoxid je seskviterpenový epoxid, jehož vůni lze popsat jako náklady, měkký, schnout, zalesněný A pikantní. To je přesně složka, kterou používají psi čichající drogy k identifikaci konopí. Interaguje se systémem endokanabinoid. Běžně se vyskytuje v pelyněk polní, slaný heliotrop, tam skořice, tam lepkavá šalvěj a bazalka.
Fenchol:
THE fenchol představuje aromatický profil, kterému dominuje kafr, silný A náklady. Tento terpen ukazuje a širokospektrální antibakteriální aktivitaa může hrát roli při úlevě od bolesti prostřednictvím inhibice receptoru TRPA1, což je základní protein v systému signalizace bolesti v těle.
humulene:
Humulene je také známý jako α-karyofylenu (alfa karyofylenu), je to terpen, který se nachází v chmelový květ šiška. Humulene se na účincích významně podílí protizánětlivé látky konopí. Je také považován za aktivní mechanismus v boji proti nádorům, o čemž svědčí jeho schopnost produkovat reaktivní formy kyslíku (ROS).

Linalool:
THE linalool je monoterpenový alkohol široce přítomný jako hlavní složka rostlinných esenciálních olejů, zejména pokud jde o levandule a koriandr. Linalool sám o sobě nevykazuje žádnou zvláštní toxicitu, dokonce bylo prokázáno, že má celou řadu bioaktivních synergických vlastností, včetně vlastností protizánětlivé látky, protirakovinné, antihyperlipidemika, antimikrobiální, antinoceptiva, léky proti bolesti A neuroprotektivní. Kromě toho linalool produkuje anxiolytika a antidepresiva prostřednictvím serotoninového 5-HT1A receptoru.
Eukalyptol:
Eukalyptol vydává, jak jeho název napovídá, silný zápach čerstvý, výrazný A lehce pikantní eukalyptus. Tento terpen často nacházíme v eukalyptu stejně jako v některých odrůdách orchideje. Vědecké výzkumy odhalily, že eukalyptol vykazuje vlastnosti protizánětlivé látky A léky proti bolesti zřejmé.
Bisabolol:
THE bisabolol má docela vůni měkký, blízko citrus a heřmánek. Nachází se v heřmánku a dalších přírodních aromatických látkách. Je to terpen široce používaný v parfémovém průmyslu. Některé institucionální studie prokázaly, že bisabolol má vlastnosti protizánětlivé látky A antibakteriální.
Nerolidol:
THE nerolidol je seskviterpenový alkohol, který se nachází jako hlavní prvek ve složení esenciálních olejů neroli, z Myrocarpus fastigiatus a z Brassa volanodosa. V menším množství se vyskytuje také v zázvor, tam levandule a citronová tráva. Tento terpen se běžně používá v parfumerii, díky svému aromatickému profilu květinový, ovocný, náklady, intenzivní A konkrétní. Používá se také při výrobě kolínské vody. Zdá se, že nerolidol má přednosti antiseptika, energizující A protiplísňové.

Alfa-felandren:
Alfa-felandren vydává příjemnou vůni máta A citrus. Je hlavní složkou esenciálních olejů z určitých odrůd eukalyptus. Ukazují to vědecké studie a-Phellandrine může mít řadu prospěšných vlastností, např posílení imunitního systémunebo dokonce vlastnosti antimykotika, protizánětlivé látky A léky proti bolesti.
Camphene:
THE kamfen je terpen, který má zápach pikantní A bylinný. Je hlavním prvkem ve složení mastichového oleje. V menšinovém množství se vyskytuje také v esenciálních olejích terpentýn, z cypřiš, z kafr, z citronová tráva, z neroli, z zázvor a z kozlík lékařský. Kamfen má účinky hypocholesterolemický A hypotriglyceridemický, které umožňují lepší vnitřní preventivní regulaci cholesterolu a triglyceridy. Používá se také pro aplikace v ajurvédské praxi.
α-β-Y-terpineny:
THE alfa, beta A Y-terpineny jsou přítomny v nové koření, eukalyptus, THE citrus, THE jalovec, čajovník, tam kardamon a majoránka. α (alfa) izomer je také studován jako protirakovinná sloučenina.
Farnesene:
THE farnesene vydává silný zápach zeleň a z jablko. Nachází se v menšinových množstvích v bazalka, tam jablko, tam máta a zázvor. To je používáno některým hmyzem pro komunikaci. Je také přítomen v některých rostlinách, které jej používají jako repelent proti škůdcům. Farnesene je prvek používaný při výrobě pneumatik v automobilovém sektoru a také při vývoji řady vůní v parfémovém průmyslu. Zdá se, že má vlastnosti antibakteriální zajímavý.
Terpineol:
THE terpineol je monocyklický monoterpenový alkohol, který se nachází především v silice borovicestejně jako u jiných stromů a také u některých rostlin (levandule, jalovec, libeček A majoránka). Pozná se podle vůně podobné vůni drozd, z šeřík a hyacint. Terpineol se používá k výrobě mýdel a také pro další použití v kosmetice. Vědecká studie ukazuje, že by mohl působit prospěšně bojovat proti depresi.

3) Terciární terpeny:
Jsou to ty, které se v rostlině konopí nacházejí v malých množstvích: borneol, guaiol, cedren, kafr, fytol, gerany acetát, pulegon, cymen a isopulegol (mentylacetát).
Borneol:
THE borneol je monoterpen, který lze identifikovat podle jeho zápachu mátový, bylinný, a dokonce zalesněný. Ten druhý je přítomen v zázvor, pelyněk, artemisia, THE rozmarýn, tam šalvěj, oregano a určité druhy skořice. Používají jej průmysloví výrobci pro vývoj různých produktů repelenty proti hmyzu. Zdá se, že hraje důležitou roli doprovodný efekt, doplňující působení jiných terpenů.
Na terapeutické úrovni nedávné vědecké výzkumy prokázaly, že poměrně účinně přispívá proti apoptóza rakovinných buněkjinými slovy způsobí přirozenou smrt druhého jmenovaného. Jiné studie uvádějí, že má také vlastnosti antivirotika, protože je to silný inhibitor viru herpes simplex typu 1.
guaiol:
THE guaiol je seskviterpenový alkohol, jehož aromatický profil je podobný borovice, a že jej tedy můžeme snadno zaměnit s pinen. To je přítomno u určitých stromů, jako např guaiacum, THE borovice a cypřiš. Na lékařské úrovni se to ukazuje jako zajímavé, protože má silný potenciál protizánětlivé, antimikrobiální, antibakteriální, antimykotikum A antivirus.
Cedrene :
THE cedrene je seskviterpen nalezený v cedrový esenciální olej, který je extrahován ze stejnojmenného stromu. Tento terpen představuje impozantní hubení škůdců A protizánětlivé přírodní.
Kafr:
THE kafr je bicyklický terpen odvozený od kafrovník (Cinnamomum camphora). Lze jej snadno zaměnit s borneol, protože jejich vůně je dost podobná. Je to vynikající antimykotikum A hubení škůdců, protože prokazuje silnou účinnost aktivním bojem proti patogenní houby a vytváří silný repelentní účinek proti škodlivý hmyz. Bylo pozorováno, že kafr má zajímavé vlastnosti antiseptika, protizánětlivé látky A antimikrobiální.

Fytol:
THE fytol je jedním z hlavních acyklických diterpenových alkoholů, který je prekurzorem vitamínů E a K. velmi běžný terpen, který se nachází v mnoha rostlinách esterifikovaný chlorofyl jako zelený čaj, nebo dokonce mléko, THE vejce a také v ropné usazeniny. Vydává silný zápach květinové balsamico A čerstvý, to je jeden z důvodů, proč se používá v kosmetickém sektoru. Několik vědeckých studií prokázalo, že má ctnosti uklidňující, zažívací, antioxidanty, protizánětlivé látky, antikarcinogeny a že také posiluje imunitní obrany.
Geranylacetát:
Geranylacetát je monoterpen, který má charakteristickou vůni květinový A ovocný připomínající nám to růžový. Přirozeně se vyskytuje v olejích z citronová tráva, z růže, palmarosa jinak koriandr. Geranylacetát je široce používán v kosmetice jako vonné činidlo při výrobě mýdel a krémů. Tento terpen má vlastnosti uklidňující, spazmolytika, léky proti bolesti A protizánětlivé látky.
Pulegon:
THE pulegone je monocyklický monoterpen, který vydává silný zápach, který nám připomíná máta peprná, z pouliot a kafr. Tento terpen se používá v odvětví aromaterapie a také v parfumerii. Může se ukázat jako mocný přírodní insekticid proti škůdcům, ale pozor, protože může být toxický ve vysoké koncentraci. Naštěstí je pulegon v rostlině konopí přítomen v nepatrném množství.
Kymene:
Cymen je monoterpen, jehož aromatický profil je intenzivní bylinný A pikantní. Obecně se vyskytuje v esenciálních olejích kmín a z tymián. Mnoho mezinárodních vědeckých výzkumů odhalilo, že cymen je a silný analgetikum přírodní a že má také vlastnosti protizánětlivé látky, antibakteriální, antimykotika, antivirotika A expektorans.
Isopulegol:
Isopulegol nebo mentylacetát, je jednoduše prekurzorem mentol, jedná se o monoterpenový alkohol, jehož aroma je intenzivně mátový. Je přítomen v máta grošská A citronový eukalyptus. Terapeuticky vědecké studie prokázaly, že isopulegol má přednosti léky proti bolesti, anxiolytika, relaxační, gastroprotektivní A protizánětlivé látky.