Jaké houby mohou poškodit pěstování konopí?

  • Vysoká úroveň hygrometrie (vysoká vlhkost) doprovázená určitými parametry prostředí (vysoká teplota, světlo, nedostatečná výměna vzduchu) představuje kombinaci, která může usnadnit výskyt plísní, které jsou škodlivé pro pěstování konopí.
  • Plísně se nejčastěji objevují bez varování na vašich rostlinách konopí, rychle rostou a mohou výrazně ovlivnit vaši sklizeň tím, že způsobí různé problémy, pokud je nedokážeme včas odstranit.
  • Je třeba dbát zvýšené opatrnosti, protože první příznaky se často skrývají buď v podzemní části na úrovni kořenů, nebo v baldachýnu, jehož hustota listů je příliš velká, nebo dokonce na poupatech roztroušených na různých částech rostliny. Je důležité vědět, jak identifikovat houbu, která napadá naše plodiny, ale také a především aplikovat správné ošetření ve správný čas. Následuj vůdce!

V první řadě je dobré vědět, že výskyt škodlivých plísní není dílem náhody, lze se mu nejčastěji vyhnout uplatněním určitých níže uvedených preventivních opatření:

Čistota vnitřního pěstebního prostoru je zásadní pro zamezení nežádoucího výskytu případných patogenních hub. Proto doporučujeme mezi jednotlivými cykly provést důkladné vyčištění vašeho pěstebního prostoru (podlahy, stěn a stropu), ale také všech použitých nástrojů a zařízení, které jsou v přímém kontaktu s vašimi rostlinami.

K tomu můžete použít buď bělidlo o koncentraci 5%, nebo pomocí fungicidů s vhodným ředěním Při pěstování dbejte na čistotu. Abyste se vyhnuli potenciální kontaminaci zvenčí, můžete si změnit oblečení, abyste zabránili kontaminaci spórami z venkovního prostředí.

Pokud jde o plodiny pěstované venku, je zvládnutí této části mnohem složitější, ale pokud budete nástroje efektivně čistit, pomůže to tento jev výrazně omezit.
Především je nutné odstraňovat a vyhazovat odumřelé listí a rostlinný odpad, protože představují ideální podporu pro růst a vývoj těchto hub.

Dbejte na to, abyste vždy udržovali klimatické podmínky (vlhkost vzduchu a teplotu) příznivé pro dobrý vývoj každé fáze plodiny, ať už pro růst, popř. pro kvetení. Tento druh houby se dokáže vyvinout, když jsou pro ně příznivé okolní podmínky, tedy když je vysoká teplota a vlhkost vzduchu a obnova vzduchu je nedostatečná. Pokud máte vhodná klimatická zařízení, aby byla vaše plodina dobře větraná, aby se vlhkost vzduchu blížila 5055 % během kvetení a teplota vašeho prostoru je mezi 23 A 26 °C, pak nemáte důvod se znepokojovat.

U exteriéru je základním aspektem na prvním místě výběr vašich semen té nejlepší kvality tváří v tvář tomuto typu problému. Zjednodušeně řečeno, pokud žijete v geografické oblasti, která vykazuje vysoké srážky a brzký pokles teplot, budete muset pečlivě vybrat odrůdu nebo odrůdy ke kultivaci, jejichž doba květu by měla být krátká, abyste se vyhnuli možnému napadení houbou a aby vaše sklizeň měla všechny šance na úspěch.

V případě, že pracujete s klony, pak je důležité zajistit, aby pocházely ze zdravé mateřské rostliny. V opačném případě bude veškerá práce prováděná během předběžné přípravné fáze zredukována na nic s možností výskytu určitých plísňových problémů v krátkodobém horizontu.

Dodržováním tohoto krátkého průvodce základními pravidly výrazně snižujete podmínky pro jejich vzhled. Protože pocházejí z velmi těkavých spór, které se mohou usadit a vyvíjet na velmi malých místech, nemůžeme zaručit jejich úplné vymýcení v absolutních hodnotách.

Nejdůležitější je vědět, jak jejich přítomnost v plodině detekovat dostatečně včas, aby byl jejich dopad na každou rostlinu konopí co nejmírnější a podařilo se je co nejrychleji eliminovat, abychom se nakonec vyhnuli hromadění problémů, které by byly závažnější pro budoucnost naší milované sklizně.

Níže se dozvíte, které houby mohou uškodit pěstování konopí, zároveň vám dáváme informace, jak každou z nich přesně identifikovat a také je aktivně eliminovat.

Prášková plíseň

Plíseň je určitě houba z nejběžnějších pro pěstování konopí, protože potřebuje teplotu alespoň 20°C a vysoká vlhkost, aby se plně rozvinula. Náhlé změny teploty usnadňují její růst a reprodukci. Odhalit přítomnost napadení padlím na rostlině konopí je celkem snadné, aplikace vhodného ošetření je snadná, ale budete muset vědět, jak zareagovat, než bude pozdě.

Lire cet article  Produktivita semen konopí: Kolik gramů můžete sklidit?

Stejně jako u většiny patogenních hub je výhodnější, aby se objevily v období růstu, spíše než během květu, protože jinak by mohly být hlávky kontaminovány a staly se nevhodnými ke konzumaci nebo dokonce nebezpečné pro vaše zdraví, zejména pro vaše dýchací cesty.

Jak zjistit přítomnost padlí?

Budete schopni zjistit, že vaše plodina je kontaminována padlím, protože tato houba se obecně vyskytuje na listy a hlavy rostliny konopí. Nejprve budete pozorovat roztroušené bělavé kruhové skvrny, složený z prášku, pokrývající povrch horní části hlávek a listů. Jak šíření postupuje, uvidíte, že se tyto charakteristické bílé skvrny množí. V pokročilé fázi evoluce budou více postiženy stonky a hlavy.

Léčba padlí

Zdaleka nejde o nejobtížněji odstranitelnou houbu, ale musíme jednat již v prvních fázích jejího výskytu, protože pokud by se dostala k našim drahým kvalitním pupenům, stala by se nevhodnou ke konzumaci. Abyste zabránili rozvoji této houby, můžete podat žádost postřik na list buď sírou nebo síranem měďnatým, nebo a Odvar z přesličky, nebo dokonce s pomocí jedlá sodaposledně jmenovaný je velmi účinný a snadno se připravuje.

Stačí dát tři zarovnané lžíce jedlé sody do litru vody, přidat k tomu dvě lžíce olivového oleje, intenzivně promíchat a rozprášit pro léčebný účinek. Zajímavé je také použití propolisu jako preventivního opatření. Akce z Tricoderma harzianum kdo je a prospěšná houba (antagonista)neutralizuje růst a vývoj některých škodlivých hub. Doporučujeme to zavést při přípravě směsi půdy a přesazování.

Pokud chcete používat chemické fungicidy, doporučujeme je aplikovat s největší opatrností, zejména v uzavřeném vnitřním prostředí, protože pak bude nutné používat různé ochranné prvky (kartušová maska, rukavice, oblek, vhodná obuv atd.) v zájmu ochrany vašeho zdraví. Přečtěte si prosím pozorně návod k použití ohledně vhodného dávkování, respektujte také bezpečnostní podmínky a zejména dobu zákazu vstupu do kontaminovaného kultivačního prostoru. Nadměrně zasažená plodina by měla být bez váhání vyhozena.

Botrytis

Jak zjistit přítomnost botrytidy?

Botrytis neboli plíseň šedá je velmi častou škodlivou houbou při pěstování konopí. Naštěstí je to snadno identifikovatelná houba, protože demonstruje a Nekrotické působení na všechny části postižených rostlin (kořeny, stonky, listy a hlavy). Jeho charakteristický fyzický vzhled se blíží vzhledu a zámotek pavouka, protože vnímáme a poměrně vysoká hustota vlákna A označené barvou od hnědé po šedou.

Postižené části jsou také velmi suché a vypadají mrtvé. Škodlivá stránka Botrytis je v tom, že má neuvěřitelnou rychlost množení, protože dokáže zdecimovat všechny vaše rostliny konopí během několika dní, a proto musíte okamžitě jednat.

Léčba botrytidy

Pokud se chcete vyhnout tomu, aby se botrytis objevil na vašich rostlinách konopí, budete muset dokonale kontrolovat úroveň vlhkosti v místnosti, aniž byste během posledních čtyř týdnů květu překročili 60% vlhkosti, protože v tomto období se botrytis vždy objeví.

V případě, že tato houba jasně prokazuje svou přítomnost, měli byste pak začít odstraněním a vyhozením všech napadených částí rostliny, včetně několika centimetrů zdravé části navíc, jako preventivní opatření pro vaše zdraví a také pro zamezení šíření do jiných částí rostliny nebo jiných jedinců. Je vhodnější vyhnout se konzumaci květních vršků postižených botrytidou, pro dobré zachování vašich dýchacích cest.

Poté, co měl odstranit kontaminované části, když je umístíte mimo pěstební prostor, nezapomeňte místnost dobře vyvětrat, abyste extrahovali těkavé spory a účinně snížili úroveň vlhkosti, abyste získali vlhkost vzduchu blízko 50 až 60 % maxima, s a okolní teplota ekvivalentní 26 nebo 27 °C vyčistit toto místo. Pokud se Botrytis objeví náhle během posledních dnů květu, s rychlým a nepříznivým vývojem uvnitř i venku, neměli byste dlouho otálet, přistupte prosím ke sklizni rostlin co nejdříve.

Pokud nemáte fyzické ani materiální prostředky k zastavení obnovy tohoto katastrofálního houbového fenoménu, pak jediný způsob, jak zastavit jeho postup, je trvale vykácet všechny rostliny konopí. V případě dosti velkého napadení prosím nastříkejte prospěšné antagonistické houby jako např Trichoderma Harzianum,Ulocladium Atrum Nebo Gliocladium Roseumpřímo na rostlinách. To by mělo podkopat celkový vývoj Botrytis.

Lire cet article  Jaké jsou důvody černého klíčení v semenech konopí?

Doporučujeme nepoužívat přísady k provádění chemického ošetření rostlin napadených botrytidou, a to z prostého důvodu, že tyto fungicidní přípravky zanechávají chemické zbytky, které jsou škodlivé pro lidské zdraví.

Je snadné pochopit, že všechna hnojiva, která obsahují důležité živiny pro optimální vývoj našich drahých rostlin konopí, stejně jako fytosanitární přípravky, které používáme k jejich ochraně, se nacházejí částečně v rostlinných pletivech lahodných kvalitních květin, které nás zajímají pro vlastní spotřebu. Jak praví staré přísloví, prevence je lepší než léčba, a to pečlivým sledováním příslušných klimatických parametrů (teplota, vlhkost), stejně jako bezvadná hygiena.

Vypnutí tlumení

Tlumení off, také známý jako „Vypnutí tlumení“ v angličtině je plísňové onemocnění způsobené houbou zvanou pythium. Posledně jmenovaný postihuje mladé rostliny od velmi mladého věku a nejčastěji, když jsou ještě mladé semenáčky nebo semenáčky. Pythium se nejčastěji objevuje v nesterilizovaném substrátu nebo půdě., opatřený a nadměrná vlhkost a špatné větrání.

Jak zjistit tlumení?

Pythium má vlastnost ovlivňovat spodní část rostliny konopí, to jest spodní část stonku, která se nachází blízko země. Typický výraz, který toto houbové onemocnění produkuje, je a výrazné smrštění A abnormální spodní část stonku, který postupně slábne, až se zcela ohne.

Co se stane potom, je celkem logické, protože rostlina již není krmena, protože transport mízy obsahující vodu a živiny je na tomto přesném místě zablokován, rostlina se již nemůže živit, což rychle zastaví její růst a v krátkodobém horizontu to postupně vede k její smrti. Pythium je zákeřný patogen, protože v něm může ležet ladem vysoce kvalitní semena konopí po dlouhou dobu a rostou, když klíčíme stejná semena.

Ošetření vypnutí

Bohužel útlum, který je způsoben přímo přítomností pythia, je obtížné eliminovat v populaci mladých rostlin. Jednoduše, protože v této fázi růstu mají mladé sazenice slabý a křehký imunitní systém, což ve většině případů povede k jejich úplné ztrátě.

Budete však muset reagovat a odstranit postižené mladé subjekty nacházející se poblíž, abyste zabránili šíření pythia v prostoru. Existuje možnost aplikace specifické léčby pomocí a sprej nebo lmírná zálivka substrátu pomocí pythium oligandrum, což je prospěšná houba, protože má antagonistický účinek na tlumení.

Padlí (Phytophthora infestans)

Kmen plísně Phytophthora infestans působí jako plísňové onemocnění projevující se téměř stejné vlastnosti jako padlí, s některými charakteristickými prvky, kterým je třeba věnovat určitou pozornost, aby se tyto dva jevy odlišily.

Jak zjistit přítomnost plísně peronosné?

Vnímáme přítomnost houbového onemocnění, jako je plíseň, na úrovni stonku, horní části listů a květů, ale nejen, protože na rozdíl od padlí pozorujeme jeho přítomnost a vývoj i na spodní části listů. Primární příznaky upozorňující na přítomnost plísní jsou: malé skvrny nažloutlé barvyprůsvitné na listecha je také možné pozorovat přítomnost a tenká vrstva bílého prášku podobný tomu u padlí. Buďte ale opatrní, protože tento poslední zmíněný příznak se nemusí nutně objevit, když se toto onemocnění objeví.

Léčba plísně

Pro postupné omezení působení plísně a s cílem ji v krátkodobém horizontu zcela eliminovat je nutné jednotlivé napadené části rostlin ořezat a vyhodit a rychle je evakuovat do recyklačního střediska, které se nachází v dostatečné vzdálenosti od místa, kde pěstujete. Je také důležité vyhnout se nadměrnému zahušťování rostlin ve vašem prostoru, naopak musíte; podporovat dobrou obnovu vzduchu, jako je dobré větrání ve všech částech tohoto rostoucího stanoviště, aby se zabránilo výskytu plísní.

Účinným způsobem, jak aktivně bojovat s plísní, je použití kontaktního chemického fungicidního přípravku jako je např Cymoxanil, Chlorothalonil nebo Imazalil. Je také možné aplikovat systémový chemický fungicidní přípravek jako např Myclobutanil, Metalaxyl, Fosetyl-Al, Triadimenol, Tebuconazol, nebo dokonce Bitertanol.

Tam Bordeauxská směs také představuje účinnou léčbu proti tomuto patogenu. Před jakoukoliv aplikací tohoto typu rostlinolékařského přípravku doporučujeme vždy pečlivě prostudovat podmínky použití, jakož i bezpečnostní opatření daná zákonem. Pokud se progrese onemocnění nezastaví včas, může snadno dojít k příletu škodlivého hmyzu a následné ztrátě celkové produkce vašich rostlin konopí zároveň.

Lire cet article  Jak léčit infekci plísní v úrodě konopí?

Fusarium (oxysporum)

Fusarium je kryptogamní onemocnění, proto patří do kategorie sdružující velkou skupinu vláknitých hub, které se vyvíjejí v půdě nebo substrátu. Fusarium je saprofytická parazitická houba, což znamená, že se živí rozkládající se zbytky jiných organismů. Fusarium způsobuje kořenová hniloba a také útočí límec (spodní část) stonku rostliny.

Jak zjistit přítomnost fuzárií?

Hlavní příznaky, které můžeme při napadení fuzárií pozorovat, jsou přítomnost hniloba na bázi stonků, ale také malé nekrotické skvrny na starých listech, jako jsou ty, které se nacházejí na spodní části rostliny. Je také možné některé vidět listy se stočí nahoru, před pozorováním a progresivní žloutnutí těch druhých, což povede k jejich vadnutí a poté k jejich definitivní smrti. Přítomnost fuzárií můžeme také zjistit pomocí lignifikace stonkuDobrým tipem, jak se s jistotou ujistit, že rostliny skutečně trpí vadnutím Fusarium, je udělat příčný řez stonkem.

Pokud vidíte, že druhý má barvu uvnitř červenohnědá, pak budete mít potvrzení. V každém případě vnímáme, že imunitní systém rostliny je oslabený, protože rostliny mají celkově degradovaný vzhled. V závislosti na vývojové fázi rostliny budeme svědky zpomaleného růstu, případně kvetení vedoucího k výrazné ztrátě finální produkce pupenů. Tato nepříznivá situace by zároveň mohla vést i k výskytu škodlivého hmyzu.

Léčba Fusarium

Pokud se chcete vyhnout jakémukoli napadení fusáriem, budete ho muset udržovat teplota podkladu pod 29 C°, protože fusarium oceňuje kyselou půdu s horkým a suchým klimatem. V maximální možné míře udržujte dokonalé hygienické podmínky, protože čistý prostor bez rostlinného odpadu zabrání příchodu tohoto nechtěného hosta do vaší vnitřní zahrady. Doporučujeme vyhnout se používání hnojiv s příliš vysokou koncentrací dusíku, ale přidejte do vody ve vašem živném roztoku všechny potřebné živiny, aby vyhovovaly potřebám vašich rostlin konopí.

Můžete také přidat mezi 20 a 30 cm3 peroxidu vodíku do vašeho živného roztoku rychlostí jedné aplikace týdně, protože ten obsahuje peroxid vodíku, který pomáhá eradikovat fusária a zároveň zlepšuje okysličení vašeho substrátu. Je také možné přidat antagonistickou houbu jako např Trichoderma Harzanium, který přirozeně bojuje a eliminuje škodlivé působení fuzárií.

Nezapomeňte dobře větrat spodní část rostlin, abyste zajistili a míchání vzduchu efektivní v celém prostoru a vyhnout se vzduchovým kapsám. Před výsevem konopných semínek nezapomeňte postříkat organickými fungicidy, jako je přeslička nebo kopřivové odvary.

Alternaria

Alternaria je a kryptogamní onemocnění který patří do čeledi Pleosporaceae, která má nejméně 44 identifikovaných prostor. Hlavní příčinou jeho přítomnosti je rozklad organické hmoty. To vysvětluje, proč pustoší více než 20 % zemědělských plodin po celém světě. Alternaria může u člověka způsobit alergii nebo dýchací potíže (bronchiální astma, rýma atd.). Zdá se, že 10 až 15 % celkové populace Země je postiženo Alternarií.

Jak zjistit přítomnost Alternaria?

Známky výskytu plísňového onemocnění, jako je Alternaria, nám umožňují pozorovat kruhové suché skvrny poměrně tmavě šedé barvynebo hnědý jinak černý, na listy a dokonce i na kufr rostliny konopí. Tyto úkoly mají a nekrotický vzhled, což bude komplikovat fotosyntézu, protože povrchová plocha pro zachycení světla listy je zmenšena.

Alternaria způsobuje postupné zpomalování vývoje rostliny a značně oslabuje její imunitní systém. To obecně vyvolává dojem, že rostliny trpí špatným vstřebáváním vody a živin, protože fyzický vzhled každého jedince naznačuje hypotetický stav nedostatku různých minerálů.

Léčba Alternaria

Abyste zabránili přítomnosti Alternaria ve vaší kultuře konopí, je zásadní vždy udržovat váš prostor co nejčistší a především vyvarujte se rozkladu organické hmoty (rostlinný odpad). Je potřeba zajistit dobré, rovnoměrné větrání prostoru, snažit se regulovat stabilní klimatické podmínky, v co možná nejvíce omezit odchylky (vlhkost a teplota).

Zalévejte pravidelně, používejte správné množství voda, hnojivo nebo živiny nezbytné pro potřeby vaší zahrady. Neváhejte aplikovat preventivní ošetření širokospektrým fungicidním přípravkem. Poslední věc, ujistěte se, že nikdy znovu nepoužijete použitý substrát.

Vous avez aimé cet article ?
Partager sur Facebook
Partager sur Twitter
Partager sur Linkedin
Partager sur Pinterest