
„Máta: pečující rostlina“
Rostlina konopí je nádherná ctnostná rostlina, avšak v našem přirozeném prostředí existuje velká rozmanitost léčivých rostlin. Tichá semena se rozhodla vám každý měsíc představovat rostlinný druh s prokázanými terapeutickými přínosy. Pro první článek z této série jsme zvolili mátu. Je to aromatická bylina, která má svůj původ v severní Africe, v oblasti Středomoří a ve střední Asii. Často se používá mimo jiné ke zklidnění zažívacích, respiračních a zánětlivých potíží.
Velká většina lidí oceňuje mátu, nejčastěji pro její svěží, sladkou, jedinečnou a uklidňující vůni a chuťové vlastnosti. Kromě toho zde tento poslední kvalifikátor nabývá svého plného významu, protože máta je jednoznačně aromatická rostlina, jejíž blahodárné zdravotní ctnosti jsou nyní uznávány. Často se používá k přípravě různých nálevů, ale také v gastronomii.
Jak řekl Hippokrates, otec moderní medicíny, „ať je vaše jídlo vaším jediným lékem“. Přestože toto slovní spojení pochází z 5. století před naším letopočtem, svůj plný význam si zachovává dodnes. Máta je aromatická rostlina s mnoha odrůdami (máta peprná, zelená, marocká, pennyroyal, čínská, ledová, jablko, thajská, Ricqlès atd.), které lze snadno nalézt v přirozeném stavu v mnoha soukromých zahradách, lesích nebo jiných přírodních prostorách. Každá odrůda má samozřejmě své specifické vlastnosti.
Typologie mincovny

Máta je rostlinný druh, který patří do čeledi Lamiaceae, který roste v mírných a teplých oblastech zeměkoule. Do stejné kategorie spadají také bazalka, tymián, levandule, šalvěj, rozmarýn, oregano a meduňka. Je to bylina dosahující kolem 70 cm, která roste divoce, ale lze ji za určitých podmínek i pěstovat. V přirozeném stavu máta nejčastěji roste ve vlhkých a zastíněných oblastech a sklízí se v letním období.
Rodový původ máty
Tato velmi voňavá rostlina pochází z rozsáhlé oblasti, včetně severní Afriky, Středomoří a západní Asie. Našli jsme díla z Řecka a starověkého Říma, která zmiňují první použití máty člověkem. Je také známo, že jej běžně používali Hebrejci a Egypťané. Právě z tohoto období jsme měli možnost vidět, že tyto civilizace vyvážely ty druhé na celý starý kontinent. Díky těmto rukopisům pocházejícím z 1. století našeho letopočtu jsme se dozvěděli, že Římané používali lístky máty k vylepšení svých kulinářských pokrmů. Již ve 4. století se pěstoval také v evropských zahradách a klášterech. Teprve o něco později, v průběhu 17. století, byly objeveny léčivé vlastnosti mátového esenciálního oleje, které známe dnes.
“ Vlastnosti máty »
Mezi mnoha prospěšnými vlastnostmi přítomnými v mátě je 5 hlavních předností. Máta pomáhá k lepšímu trávení, předchází kardiovaskulárním onemocněním, je výborným lékem proti bolesti, ulevuje dýchacím cestám a přispívá k zásobování železem a k detoxikaci jater.
Zlepšuje trávení
Máta je aromatická rostlina s uznávanými trávicími vlastnostmi. V případě obtížného trávení, nadýmání nebo opakujících se bolestí střev vám může pomoci čerstvá máta. Jeho účinnost byla prokázána i při zácpě a průjmu. Není nic jednoduššího, než těžit z jejích blahodárných vlastností, stačí ji přidat do pokrmů nebo po jídle vypít nálev z čerstvé máty.
Prevence kardiovaskulárních onemocnění
Některé vědecké výzkumy ukázaly, že máta zpomaluje oxidaci špatného cholesterolu. Zdálo by se, že tato přirozená síla je u posledně jmenovaných podstatně větší, ve srovnání s devíti dalšími rostlinami s podobným působením. To je důležité zdůraznit oxidace LDL cholesterolu v krvi je důležitým rizikovým faktorem, který může usnadnit vznik kardiovaskulárních onemocnění.

“Detoxikační nápad na den po večírku: dejte si kúru z čerstvé máty”
Uznávaný lék proti bolesti
Pokud trpíte bolestmi svalů nebo kloubů, připravte si výluh z čerstvé máty, která působí účinně proti bolesti. Má také antiseptické vlastnosti, také zmírňuje bodnutí hmyzem a dezinfikuje rány. Navíc se zdá, že má schopnost tišit bolesti hlavy a nervový systém.
Respirační úleva
Některé studie prokázaly, že máta má antibakteriální a expektorační vlastnosti.
Není proto náhodou, že působení různých účinných látek mu umožňuje zmírňovat kašel, pročišťovat dýchací cesty a uvolňovat ucpané nosní cesty. Tato účinnost je způsobena přítomností terpenu zvaného mentol, který se také nachází v určitých kmenech konopí. Ten nabízí možnost odstranění hlenu a hlenu. Pro tento konkrétní případ se doporučuje použít éterický olej, který je nutné aplikovat na hrudník nebo rozprášit inhalací, aby se podpořil průchod dýchacími cestami. (aromaterapie / bylinná medicína).
Příjem železa a detoxikace jater Železo je minerální prvek, který je důležitý pro dobré okysličení našich buněk a tkání těla. Když má člověk nedostatek železa, má to za následek bledou pleť, trvalou únavu a opakující se bolesti hlavy doprovázené zimnicí. Abychom tomuto jevu čelili, doporučujeme konzumovat čerstvou mátu, aby naše tělo poskytlo dostatečné množství. Jednoduše si připravte nálev nebo přidejte mátu do svých pokrmů.
Se současným a postupným rušením zdravotních opatření spojených s Covid-19 a možností opět flámovat v barech či klubech své tělo jistě podrobíte zkoušce. Dobrým detoxikačním nápadem na den po večírku je tedy udělat si kúru s čerstvou mátou. Když jíte příliš mnoho tuku a/nebo pijete hodně alkoholu, tělo si potřebuje trochu odpočinout, zejména játra. Funkce jater mátě umožní snadněji vyloučit to, co přijímá. Tento tip platí i o prázdninách na konci roku.
