Prezentace hlavních konopných terpenů (část 1)
Jak jsme vám již vysvětlili během náš první článek, terpeny konopí jsou zodpovědné za vůni a chuť rostliny. V tomto druhém článku představujeme hlavní terpeny obsažené v rostlině konopí a popisujeme jejich specifické vlastnosti. Následuj vůdce!
Jaké jsou skutečné vlastnosti terpenů?

Po mnoho let bylo provedeno množství vyčerpávajících vědeckých studií s cílem objevit účinky a vlastnosti různých fytokanabinoidů (zejména pro THC a CBD) naší oblíbené rostliny. Ohledně terpenů však zůstává mnoho záhad. I zde byl proveden určitý počet přísných výzkumů, avšak shromážděné vědecké důkazy jsou stále nedostatečné, aby bylo možné vyvodit formální závěry týkající se prospěšných vlastností terpenů.
Některé z těchto studií potvrzují, že terpeny aktivně přispívají k „ doprovodný efekt „. Což konkrétně znamená, že posilují nebo zesilují prospěšné působení různých kanabinoidů přítomných v rostlině. Neurovědec Ethan Russo tak prostřednictvím studie prokázal, že terpeny mohou snížit nepříznivé účinky THC a zároveň zvýšit jeho terapeutickou účinnost. Russo dochází k závěru, že tento úzký vztah mezi kanabinoidy a terpeny, výrazně zvyšuje terapeutickou sílu konopí tváří v tvář různým patologickým stavům.
Jak již nějakou dobu víme, všechny kanabinoidy působí přímo na receptory endokanabinoidního systému přítomné v našem těle. Zdá se, že to samé platí i pro terpeny, dokonce lze říci, že ty by mohly hrát roli zesilovačů v závislosti na složení účinných látek obsažených v rostlině. Dokonce se zdá, že určité terpeny jsou schopny modifikovat množství THC přes hematoencefalickou bariéru (část, která odděluje mozek od krve, aby se do mozku nedostaly potenciálně škodlivé látky). Takto konkrétně působí terpeny na účinek konopí na lidský organismus. Jiné paralelní studie tvrdí, že stejné sloučeniny by mohly také působit na naši vnitřní produkci dopaminu a serotoninu.
Účinky terpenu se různí, jako je myrcen, který má relaxační a narkotický účinek, limonen, který zlepšuje duševní bystrost a koncentraci. Poměrně nedávné studie uvádějí, že terpen β-karyofylen má neuroprotektivní vlastnosti, které mohou příznivě přispívat k léčbě neurodegenerativních onemocnění, jako je např. Parkinsonova nemoc. Ačkoli stále existují určité otázky, terpeny by mohly být zdrojem důležité terapeutické hodnoty tím, že působí doplňkově s různými fytokanabinoidy přítomnými v rostlině konopí. Složitost nakonec zůstává právě v tomto bodě, protože existuje tolik možných kombinací, pokud jde o dostupnost nebo přítomnost různých kanabinoidů a terpenů, stejně jako poměr každého z těchto prvků současně. Proto je nutné pokračovat v četných výzkumech v tomto směru, abychom objevili nové konkrétní terapeutické možnosti ověřené lékařskou profesí.
Hlavní terpeny konopí

Myrcen:
Myrcen nebo β-myrcen je monoterpen. Je to nepochybně terpen, který se v rostlině konopí nejčastěji vyskytuje, protože tvoří 50 % celkové produkce esenciálního oleje. Jeho aromatický vliv odráží směs země, pižma a trávy. Myrcen je prekurzorem jiných terpenů.
Řada studií potvrzuje, že se jedná o dominantní fytoterpen u velké většiny kmenů s dominancí Indica, jehož účinek je sedativní a relaxační. Zdálo by se, že pokud rostlina obsahuje koncentraci větší nebo rovnou 0,5 % myrcenu, pak by její působení bylo v tomto směru výraznější. Jiné studie zmiňují, že tento terpen by byl zajímavý pro léčbu problémů s nespavostí. Zdá se, že má také protizánětlivé, antibiotické a antimutagenní vlastnosti.
Pinene:
Pinen je bicyklický monoterpen, který současně vyjadřuje zřejmý dvojitý aromatický výraz podobný výrazu borovice a jedle. V našem prostředí jsou přirozeně přítomny dva strukturní izomery: α-pinen a β-pinen, přičemž první je ten, který se vyskytuje nejčastěji. Tento terpen má pro rostlinu ochrannou funkci. konopí, protože má repelentní účinek proti škůdcům. Lze jej nalézt také v mnoha dalších druzích rostlinného světa, jako je petržel, rozmarýn, kopr, bazalka a jehličnany.
Určité množství vědeckých studií potvrzuje, že pinen má prokázané protizánětlivé, bronchodilatační a dokonce i antikarcinogenní vlastnosti. Klinická studie provedená v roce 2011 prokázala, že α-pinen působí jako inhibitor acetylcholinesterázy a že je schopen modulovat aktivitu tohoto enzymu, což může přispět ke zlepšení paměti a kognitivních procesů. Z toho můžeme odvodit, že nabízí možnost zmírnění účinků produkovaných THC. Většina kmenů konopí s vysokým obsahem pinenu má obecně energizující účinek.
Limonen:
Limonen je monocyklický monoterpen, což vysvětluje, proč nám určité kmeny konopí dodávají tuto lahodnou a intenzivní citrusovou vůni. Vidíme, že odrůdy obsahující vysokou hladinu limonenu mají povzbuzující účinek. Tento terpen se nachází v některých aromatických bylinách, jako je rozmarýn, máta, a také ve všech citrusových plodech.
Z fyziologického hlediska je limonen známý pro své četné antibakteriální, antioxidační a protiplísňové vlastnosti. V psychické rovině poslední jmenovaný působí jako vynikající přírodní antidepresivum, protože má schopnost výrazně zlepšit náladu.
Některé vědecké studie tvrdí, že tento terpen má sílu pomoci obnovit homeostatickou rovnováhu. I když víme, že nerovnováha neuroendokrinních a imunitních funkcí (které přímo ovlivňují homeostáze), je přímo spojena s psychosomatickými nebo psychiatrickými poruchami, limonen by mohl účinně působit při léčbě nemocí, jako jsou deprese nebo různé úzkostné poruchy.

Beta-karyofilen:
β-karyofylen je seskviterpen, který se poměrně často vyskytuje v konopí, ale také v bazalce, hřebíčku a skořici. Je zodpovědný za aromatický, lehce kořenitý a dřevitý vliv určité genetiky. Což nám umožňuje logicky pochopit, že tvoří jednu z účinných látek černého pepře. Tento specifický terpen by mohl být považován za kanabinoid sám o sobě, protože se selektivně váže na receptor CB2.
Terpinolen:
Terpinolen je terpen, který je často přítomen ve velmi široké škále kmenů konopí, ale obecně ve velmi malých množstvích. Odrůdy, ve kterých je dominantní terpinolen, nejsou běžné. Tento terpen má poměrně složitý organoleptický profil, protože jej lze popsat jako dřevitou, bylinnou a květinovou směs.
Nachází se v šeříku, čajovníku, jablkách, kmínu a dokonce i muškátovém oříšku. Laboratorní studie a konkrétněji na myších prokázaly, že jeho inhalace má sedativní účinky. Také se zdá, že tento terpen má protirakovinné a antioxidační vlastnosti. Další nedávný vědecký výzkum také zkoumá roli terpinolenů v prevenci ischemické choroby srdeční pomocí dalších antioxidantů.
Ocimene:
Ocimene nabízí sladkou květinovou a dřevitou vůni, docela jemnou. Stejně jako u terpinolenu se jedná o terpen přítomný ve velmi velkém vzorku odrůd konopí, vzácné jsou však ty, kde tato aromatická složka dominuje. V různém množství se vyskytuje také ve velké skupině rostlin, jako je chmel, kumquat, mango, bazalka, bergamot, levandule, orchideje a dokonce i pepř.
Ocimene je široce používán v parfémovém průmyslu díky svému sladkému, květinovému a bylinnému chuťovému profilu. Existují vědecké důkazy odhalující jeho protizánětlivé vlastnosti. Obecně řečeno, je produkován rostlinou, aby působil jako silný repelent proti hmyzím škůdcům, takže hraje ochrannou roli.